Kalendarz wydarzeń

Poranek Filozoficzny w Polskim / Warszawa

Sobota 13 kwiecień 2019, 12:00 - 12:45
Odsłon : 139

Warsztat: 10.00-10.45 ( 6-8 lat), 11.00-11.45 ( 9-10 lat), 12.00-12.45 ( 11-13 lat)

Temat dociekań: Wolność a konieczność.

Każdy prędzej czy później ma urodziny, wiewiórko – powiedziała mrówka. - Każdy.

   Opowiadanie Urodziny deszczu ze zbioru Urodziny prawie wszystkich Toona Tellegena zainspiruje uczestników do podjęcia dyskusji o konieczności. Co to jest? Skąd się wzięła i dlaczego? Z czym lub z kim jest związana, jakie są jej skutki? Spróbujemy się przyjrzeć konieczności trochę inaczej niż zwykle, zapoznamy się poglądem Arystotelesa na konieczność tego, co istnieje, czyli bytu. Czy jako ludzie jesteśmy bytami koniecznymi? Jeśli tak, lub nie, to dlaczego? A jak się ma konieczność do istnienia i poznania świata? Co jest przeciwieństwem konieczności? Zapowiada się fascynująca dyskusja.

   W wesołej atmosferze sprzyjającej wyrażaniu własnych myśli i sądów, uczestnicy postarają się odpowiedzieć na nurtujące ich pytania związane z tematem spotkania. Być może pojawią się myśli związane ze społeczeństwem, państwem, osobistym rozwojem, cywilizacją, śmiercią.

Dla rodziców: Dyskutując będziemy nawiązywać do definicji:

  • Konieczność wg Arystotelesa – to, co nie może nie być, czyli to, czego negacja zakłada negację istnienia tego czegoś.

  • Ciągu przyczynowo – skutkowego, jako następstwa zdarzeń.

  • Człowieka jako wolnego podmiotu, który jest niezależny w swych decyzjach.

Dla najstarszej grup oprócz Urodzin deszczu, przeczytamy fragment Metafizyki M.A. Krąpca – Struktura bytu – Substancja i przypadłości.

   Arystoteles najogólniej nazywa koniecznym to, co nie może nie być. Ta jakby definicja konieczności weryfikuje się w innych określeniach: konieczności ontycznej, której typy sprowadzają się do typów realnych przyczyn: materialnej, formalnej, sprawczej i celowej jako ostatecznych podstaw tłumaczących w filozofii byt zmienny.

 

 

Miejsce : Teatr Polski w Warszawie
Kontakt : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wróć

JEvents v3.1.11 Stable   Copyright © 2006-2013