Kalendarz wydarzeń

Poranek Filozoficzny w Polskim / Warszawa

Sobota 23 marzec 2019, 12:00 - 12:45
Odsłon : 187

Warsztat: 10.00-10.45 ( 6-8 lat), 11.00-11.45 ( 9-10 lat), 12.00-12.45 ( 11-13 lat)

Temat dociekań: Kłamstwo, co to takiego?

Był zwykły poranek w małej kuchni orzesznicy. Orzesznic i jej przyjaciel mrówkojad właśnie jedli śniadanie, kiedy mrówkojad ni stąd, ni zowąd wyciągnął walizkę, którą najwyraźniej schował wcześniej pod stołem.

Fragmenty Maskarady Lotty Olsson i Marii Nilsson Thore zainspirują uczestników do podjęcia dyskusji na kłamstwa. Co to jest kłamstwo? Czy są kłamstwa lepsze i gorsze? A może są kłamstwa dobre? Czy w każdej sytuacji należy mówić prawdę? Co to jest białe kłamstwo? Czy i komu wyrządzamy krzywdę kłamstwem? Dlaczego? Co najczęściej jest powodem kłamstwa? Dlaczego? Czy kłamanie jest szpetne? Kłamać to mówić nieprawdę w sytuacji, gdy należy mówić prawdę: Czy to odpowiednia definicja kłamstwa? Dlaczego? Czy każdy ma prawo do prawdy? W każdych warunkach? Czy kłamstwo ogranicza naszą wolność? Sokrates umarł za prawdę - czy prawda jest warta takich poświęceń? Czy to może podlegać ocenie innych? Na te pytania będziemy rozmawiać w wesołej atmosferze, sprzyjającej wyrażaniu własnych myśli i sądów.

Prawdopodobnie poruszymy problematykę wolności, uczciwości, szczęścia, sprawiedliwości.

Krótka notka merytoryczna:

Kłamstwo, przeciwieństwo prawdy. Prawdą wg Arystotelesa jest to, co jest, co istnieje, zatem czym jest kłamstwo? Kłamać = mówić nieprawdę. Wg klasycznej definicji kłamać to mówić nieprawdę w sytuacji, kiedy mówić jej nie należy. Powód kłamstwa – osiągnięcie korzyści poprzez uniknięcie kary (strach) lub poprzez celowe wprowadzenie w błąd ( wyrachowanie, wygoda, złośliwość).

Miejsce : Teatr Polski w Warszawie
Kontakt : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wróć

JEvents v3.1.11 Stable   Copyright © 2006-2013